30 września 2022 r. zmarł prof. Andrzej Śródka. Był absolwentem Akademii Medycznej w Warszawie. Początkowo skierował swoje zainteresowania naukowe ku patofizjologii, jednak fascynacja historią nauki sprawiła, że związał się Zakładem Historii Medycyny i Filozofii (II Wydział Lekarski z Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim oraz Oddziałem Fizjoterapii).
Niestrudzenie badał dzieje nauki polskiej jako pracownik naukowy Instytutu Historii Nauk imienia Ludwika i Aleksandra Birkenmajerów PAN, zaś w latach 1997-2000 był jego dyrektorem. Pełnił także funkcję kierownika Katedry Historii Medycyny na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego-Collegium Medicum.
Przez dwie kadencje (1991-2007) zasiadał na fotelu prezesa Polskiego Towarzystwa Historii Medycyny i Farmacji, którego to Towarzystwa był prezesem przez dwie kadencje, zaś w latach 1989-91 był również redaktorem naczelnym „Archiwum Historii i Filozofii Medycyny”.
Związany był z Towarzystwem Naukowym Warszawskim, którego członkiem korespondentem został w 1998 r. W 1994 r. uzyskał godność członka zwyczajnego, zaś w 2021 r. członka honorowego TNW. Opracowywał dzieje Towarzystwa i publikował liczne biogramy jego członków.
Dorobek naukowy Profesora nie jest możliwy do podsumowania w tak krótkim wspomnieniu, jednak jego największym dziełem pozostaje słownik biograficzny Uczeni Polscy XIX-XX stulecia (1994-1998), zawierającego biogramy wszystkich zmarłych członków Akademii Umiejętności, następnie Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie, Towarzystwa Naukowego Warszawskiego i Polskiej Akademii Nauk, niezależnie od dziedziny wiedzy.
Profesor był miłośnikiem i znawcą muzyki, przez wiele lat prowadził audycje poświęcone historii muzyki (w szczególności rockowej), ostatnio na falach warszawskiego Radia Kampus. Znał nie tylko historię nurtów muzyki rozrywkowej czy poszczególnych zespołów, ale także znakomicie potrafił prześledzić i objaśnić powiązania między nimi, wzajemne wpływy oraz drogi rozwoju współczesnej muzyki.
W naszej pamięci pozostanie nie tylko jako były Szef, ale przede wszystkim jako ciepły i serdeczny człowiek, a także prawdziwy humanista o szerokich zainteresowaniach, wielkiej wrażliwości i poczuciu humoru.
Pracownicy Katedry Historii Medycyny UJ CM
Pogrzeb Pana Profesora odbędzie się w piątek, 7 października 2022 r., godz. 12:15 w kościele pod wezwaniem Św. Jozafata, przy ul. Powązkowskiej 90 w Warszawie (Powązki Wojskowe).